top of page
Nahoru
Nahoru

KARANTÉNA/IZOLACE OD ÚTERÝ 11.1.2022

 

KARANTÉNA (kontakt) trvá 5 dnů

 • jdou do ní všichni, kteří byli v rizikovém kontaktu s COVID+ osobou (do 17.1.2022 se nevztahuje na očkované
  a 6 měsíců po prodělání nemoci, pokud nemají příznaky)

 • rizikový kontakt vyhodnocuje hygiena, ne praktický lékař

 • neschopenku na karanténu vystavuje hygiena, ne praktický lékaře

 

IZOLACE (příznaky, +PCR) trvá 5 dnů

 • může být ukončena nejdříve po 5 dnech a současně min. poslední 2 dny musí být pacient bez příznaků, v případě trvajících potíží se izolace prodlužuje

 • není potřeba kontrolní PCR test ke konci izolace

 • 1. den izolace se počítá následující den po odběru; den odběru je „den nula“

 

Při +ANTIGENNÍM TESTU V PRÁCI se jde do KARANTÉNY na 5 dnů

 • všichni, i očkovaní, i po prodělném COVIDu

 • zaměstnanec nemusí jít na konfirmační PCR test; pokud půjde a PCR bude negativní, karanténa se ukončuje, pokud bude pozitivní, začíná izolace v délce 5 dnů

 • karanténu vč. pracovní neschopnosti řeší hygiena

 • na základě +antigenního testu nevzniká nárok na certifikát, ten se vystavuje pouze na základě +PCR testu

 

Po skončení pětidenní izolace i karantény je doporučeno dalších pět dní nosit respirátor i tam, kde to opatření nevyžadují.

Změny jsou platné pro nově vzniklé izolace a karantény od 11.1.2022, ne zpětně.

Nařízení se mohou v průběhu měnit, budeme se je snažit aktualizovat.

pdf-png-icon-15.jpg
Nahoru
Nahoru
Nahoru
Nahoru

Příznaky onemocnění COVID-19

Mezi příznaky onemocnění COVID-19 patří suchý kašel, teplota, bolesti svalů, kloubů, zimnice, ztráta chuti či čichu, zvracení, průjem. Často nemusí být přítomny všechny příznaky a velmi často jsou přítomny i jiné potíže, jako bolesti hlavy, bolesti za očima, rýma, bolesti v krku... V případě potřeby konzultace tedy kontaktuje svého praktického lékaře SMS/Emmy/telefonicky.

Jak postupovat, pokud mám příznaky COVID-19? Jak mohu kontaktovat svého lékaře?

Na místě je především klid

Stále platí, že většinou probíhá infekce Covid-19 pod obrazem chřipkovitého onemocnění, které se dá „vyležet“ doma. Na místě je proto především klid. V rámci prevence odpočívejte, sportujte, snažte se být pozitivní mysli. 

Pokud máte potíže respiračního charakteru, případně Vám vyšel pozitivní antigenní test na COVID, můžete se dostavit do AKUTNÍCH STAVŮ INFEKČNÍCH.

Na svého lékaře se obracejte pouze v případě, že se u Vás vyskytly příznaky nemoci, nebo Vám vyšel PCR test pozitivně.

Jak postupovat, pokud jsem byl v prokazatelném kontaktu s COVID pozitivní osobou?

Co je to karanténa a izolace? Jak se během nich chovat?

Karanténa = rizikový kontakt s prokazatelně COVID pozitivní osobou, KARANTÉNA SE JIŽ NENAŘIZUJE

Izolace = pozitivní výsledek PCR testu na COVID-19, nebo pozitivní výsledek antigenního testu na COVID-19

                 provedený poskytovatelem zdravotních služeb současně s přítomnými příznaky COVID-19

DO IZOLACE NASTUPUJÍ JIŽ JEN NĚKTERÉ SKUPINY PROFESÍ

 

 

 

 

 

 

 

 

Domácí léčba lehkých příznaků COVID-19

Většina případů infekce COVID-19 je lehkých, není na místě ihned návštěva lékaře. Případnou návštěvou lékaře můžete ohrozit pacienty v čekárně, kteří jsou chronicky nemocní a tato infekce by pro ně mohla představovat větší riziko. Pokud se hned nedovoláte lékaři, nepanikařte. V těchto dnech vyřizují jak hygienici, tak praktičtí lékaři mnoho hovorů a není možné vždy zajistit vyřízení hovoru.

Dechové cvičení pro pacienty (nejen) s COVID-19:

Vytvořila prim. MUDr. Olga Janovská (VPL). Vycházela z techniky Dr.Sarfaraze Munshi, Queen´s Hospital, GB.

Pokud máte teplotu nad 37,8 °C doporučujeme Paralen 500mg, Ibalgin 400mg, případně Novalgin 500mg, max. 3x denně v rozestupu minimálně 6 hodin, při vysoké a neklesající teplotě nad 38 °C, je možné užít 2 tbl 500 mg Paralenu najednou (nepřesahujte dávku 6 tbl Paralenu za den, pozor na kombinované přípravky – např. Coldrex – již obsahují paracetamol). Možné je i tzv. fyzikální chlazení – zábal, nebo studená sprcha. Pijte dostatek tekutin, odpočívejte.

Vhodné schéma k léčba vysoké neklesající horečky: střídat vždy 2tbl Paralenu 500mg co 4 hodiny s Novalgin 500 mg 1 tbl. Toto ale vždy po poradě se svým lékařem, který Vám musí léky předepsat a poslat eletronický recept.

 

Při suchém kašli můžete použít antitusika (nekombinovat s mukolytiky), např. Levopront kapky 20 kapek 3x denně, ev. po předpisu lékaře Codein.

 

Při vlhkém kašli jsou vhodná mukolytika (užívat přes den, neužívat na noc, nekombinovat s antitusiky - hrozí hromadění rozpuštěných hlenů v dýchacích cestách), např. Erdomed - tablety jsou na předpis, ale prášek pro přípravu vodné suspenze je na volný prodej. Tato forma je určená primárně pro děti, ale mohou ji ve vyšší dávce užívat i dospělí. Dávka pro dospělé je 8,5 ml vytvořené suspenze (300 mg) 2–3krát denně.

 

Erdomed je přípravek s ochranným účinkem na průdušky. Erdomed usnadňuje léčbu příznaků onemocnění průdušek včetně jejich subjektivních projevů (obtíže při vykašlávání, dušnost a kašel). Přípravek ovlivňuje tvorbu hlenu, tvorbu ochranných látek (imunoglobulinů) a pohyblivost řasinek na sliznici dýchacích cest. Mírní také zánět sliznice průdušek a tím zlepšuje průvodní obtíže jako pocit bolesti a pálení za hrudní kostí.

V případě pocitu "lechtání, tíhy" na průduškách je vhodné přidat k léčbě psí sádlo. Jedná se o volně prodejnou bylinkovou směs na promazání hrudníku. Máme s ní velice dobré zkušenosti.

 

Obecně lze velmi doporučit užívání vitamínů C, D, zinku a omega-3 mastných kyselin. Pomohou posílit Váš imunitní systém a tím ovlivnit průběh nemoci. Níže je uvedeno zvýšené dávkování během COVID-19.

Dávkování: vit. C 1000 mg/den, vit. D 2000-4000 IU/den, např. Zinkorot 25 mg 2-4 tbl/den.

 

V případě i tak neklesajících horeček, objevení se jiných příznaků kašel, ztuhlost šíje, velká bolest a otok krku/uzlin na krku, bolest beder, břicha, opakované zvracení, zvláště jste-li těžce chronicky nemocní (máte cukrovku, onemocnění srdce a cév, onkologické onemocnění, autoimunitní onemocnění apod.), kontaktujte Vašeho praktického lékaře ihned, případě rovnou rychlou záchrannou službu – 155. Je-li test na COVID-19 negativní a máte stále příznaky infekčního onemocnění, bude nutné domluvit se s lékařem na návštěvě v ordinaci – prosím vždy volejte předem na objednání. Může se samozřejmě jednat o jinou infekci, nebo onemocnění, které je třeba diagnostikovat a léčit. Do čekárny přicházejte, prosím, s rouškou!

Kdy do nemocnice?

V případě, že se u Vás, nebo Vašich blízkých během nemoci objeví příznaky, jako je dušnost (neschopnost se nadechnout), promodrávání rtů, kolaps, nadměrná spavost, zmatenost, horečky neklesající pod 38 °C i přes podávání léků na horečku, kontaktujte RZS – 155.

Všechny výše uvedené léčivé přípravky či doplňky stravy mohou užívat pouze lidé, kteří na ně nemají alergie, či nemají jiné kontraidikace. Vždy po poradě se svým lékařem.

Zde výše jde pouze o souhrn doporučení, která dáváme našim pacientům vždy po telefonu, tedy slouží spíše k osvěžení informací, kterých je během telefonního hovoru spoustu a ne všechny si pacient ihned zapamatuje.

Očkování proti COVID-19

Vážení klienti,


v naší ordinaci neprobíhá očkování proti COVID-19.

 

Proto tímto doporučuji pacientům, kteří mají zájem a možnost (věk, indikace, PIN od specialisty), nechat se ev. očkovat v očkovacím centru.

Indikace a kontraindikace k očkování dle platných doporčení zde.

Nahoru
Nahoru
1. Příznaky
2. Postup
3. Jak postupovat
4. Seznam míst
5. Cov -/+
6. Péče senior
7. Domácí léčba
8. Očkování
bottom of page