top of page

ONEMOCNĚNÍ HORNÍCH CEST DÝCHACÍCH

Vytvořila prim. MUDr. Olga Janovská (VPL). Vycházela z techniky Dr.Sarfaraze Munshi, Queen´s Hospital, GB.

Jedná se o skupinu onemocnění vyvolávaných zpravidla viry, na které žádná antibiotika nepůsobí. K léčbě se užívají jen léky, jež ulevují příznakům onemocnění.

Akutní onemocnění horních cest dýchacích – běžné nachlazení

Následující informace jsou obecně platné, každý musí zohlednit případné alergie, nesnášenlivost léků, těhotenství či choroby, kterými trpí, a dlouhodobé léky, které užívá.

Tento text nenahrazuje lékařské vyšetření, jde jen o obecné informace k léčbě.

Rýma: používat nosní kapky, které zlepší průchodnost nosu – např. Olynth, Nasivin. Ty se však užívají maximálně po dobu jednoho týdne. Pacient by se měl nejprve vysmrkat a poté aplikovat nosní sprej. Účelem je zprůchodnění nosu a usnadnění odchodu hlenů z vedlejších nosních dutin. Navíc hlen stékající do nosohltanu dráždí ke kašli. Na doléčování rýmy mohou být užity léky zvlhčující sliznice – Vincentka ve spreji, Stérimar.

Kašel: je důležité rozdělit na SUCHÝ – dráždivý, bez vykašlávání. Vzniká většinou na počátku infekce a může se tlumit léky, jako je např. Levopront, Stoptussin, Codein (na předpis). Ke zmírnění a zvlhčení je vhodné také promazat zevně psím sádlem (jedná se o volně prodejnou bylinnou mast).

Po několika dnech se tento suchý kašel mění na VLHKÝ, kdy dochází k vykašlávání hlenů z dýchacích cest. Tehdy podáváme léky s účinkem uvolňujícím kašel a snižujícím viskozitu hlenů, např. Mucosolvan, ACC, Erdomed sáčky a spoustu dalších, které vám nabídnou v lékárně.

Erdomed je přípravek s ochranným účinkem na průdušky. Erdomed usnadňuje léčbu příznaků onemocnění průdušek včetně jejich subjektivních projevů (obtíže při vykašlávání, dušnost a kašel). Přípravek ovlivňuje tvorbu hlenu, tvorbu ochranných látek (imunoglobulinů) a pohyblivost řasinek na sliznici dýchacích cest. Mírní také zánět sliznice průdušek a tím zlepšuje průvodní obtíže jako pocit bolesti a pálení za hrudní kostí.

Erdomed - tablety jsou na předpis, ale prášek pro přípravu vodné suspenze je na volný prodej. Tato forma je určená primárně pro děti, ale mohou ji ve vyšší dávce užívat i dospělí.

Bolest v krku: mírné bolesti v krku lze řešit pomocí pastilek či sprejů, např. Tantum verde sprej forte. Ke snížení bolesti pomůžou také preparáty s obsahem ibuprofenu, dávkování dle doporučení v lékárně.

 

Ke snížení teploty lze užít léky proti teplotě. Mezi nejběžnější preparáty patří ty s obsahem ibuprofenu či paracetamolu, o dávkách vás poučí v lékárně či na příbalovém letáku.

 

Samozřejmou součástí léčby by měl být klidový režim, pobyt na lůžku, dostatek tekutin a pestrá strava s ovocem a zeleninou. Vhodné je také přechodně cca na 1-2 týdny zvýšit přísun vitamínů.

Obecně lze velmi doporučit užívání vitamínů C, D a zinku. Pomohou posílit Váš imunitní systém a tím ovlivnit průběh nemoci.

Dávkování při viroze: vit. C 1000 mg/den, vit. D 2000 IU/den, např. Zinkorot 25 mg 2 tbl/den.

 

Konzultace lékaře má velký význam především v následujících situacích:

  • vysoká horečka 39 °C a vyšší

  • silné bolesti v krku, porucha polykání

  • horečka s bolestí ucha

  • obtíže neustupující v průběhu sedmi dnů

Dechové cvičení pro pacienty (nejen) s COVID-19:

bottom of page