domácí léčba lehkých příznaků

Většina případů infekce COVID19 je lehkých, není na místě ihned návštěva lékaře. Případnou návštěvou lékaře můžete ohrozit pacienty v čekárně, kteří jsou chronicky nemocní a tato infekce by pro ně mohla představovat větší riziko. Pokud se hned nedovoláte lékaři, nepanikařte. V těchto dnech vyřizují jak hygienici, tak praktičtí lékaři mnoho hovorů a není možné vždy zajistit vyřízení hovoru.

Dechového cvičení pro pacienty (nejen) s COVID-19:
Vytvořila prim. MUDr. Olga Janovská (VPL). Vycházela z techniky Dr.Sarfaraze Munshi, Queen´s Hospital, GB.

Pokud máte teplotu nad 37,8 C doporučujeme Paralen 500mg, Ibalgin 400mg, případně Novalgin 500mg, max. 3x denně v rozestupu minimálně 4 hodin, při vysoké a neklesající teplotě nad 38 st., je možné užít 2 tbl 500mg Paralenu najednou (nepřesahujte dávku 6 tbl Paralenu za den, pozor na kombinované přípravky – např. Coldrex – již obsahují paracetamol). Možné je i tzv. fyzikální chlazení – zábal, nebo studená sprcha. Pijte dostatek tekutin, odpočívejte.

Při suchém kašli můžete použít antitusika (nekombinovat s mukolytiky), např. Levopront kapky 20 kapek 3x denně,

Při vlhkém kašli jsou vhodná mukolytika (užívat přes den, neužívat na noc, nekombinovat s antitusiky - hrozí hromadění rozpuštěných hlenů v dýchacích cestách), např. Erdomed - tablety jsou na předpis, ale prášek pro přípravu vodné suspenze je na volný prodej. Tato forma je určená primárně pro děti, ale mohou ji ve vyšší dávce užívat i dospělí. Dávka pro dospělé je 8,5 ml vytvořené suspenze (300 mg) 2–3krát denně.

Erdomed je přípravek s ochranným účinkem na průdušky. Erdomed usnadňuje léčbu příznaků onemocnění průdušek včetně jejich subjektivních projevů (obtíže při vykašlávání, dušnost a kašel). Přípravek ovlivňuje tvorbu hlenu, tvorbu ochranných látek (imunoglobulinů) a pohyblivost řasinek na sliznici dýchacích cest. Mírní také zánět sliznice průdušek a tím zlepšuje průvodní obtíže jako pocit bolesti a pálení za hrudní kostí.

Obecně lze velmi doporučit užívání vitamínů C, D a zinku. Pomohou posílit Váš imunitní systém a tím ovlivnit průběh nemoci.

V případě i tak neklesajících horeček, objevení se jiných příznaků – kašel, ztuhlost šíje, velká bolest a otok krku/uzlin na krku, bolest beder, břicha, opakované zvracení, zvláště jste-li těžce chronicky nemocní (máte cukrovku, onemocnění srdce a cév, onkologické onemocnění, autoimunitní onemocnění apod.), kontaktujte Vašeho praktického lékaře ihned, případě rovnou rychlou záchrannou službu – 155. Prosím zvažte pečlivě, zda je nutné volat RZS, linku je třeba rezervovat pro těžké a život ohrožující stavy. Je-li test na COVID19 negativní a máte stále příznaky infekčního onemocnění, bude nutné domluvit se s lékařem na návštěvě v ordinaci – prosím vždy volejte předem na objednání. Může se samozřejmě jednat o jinou infekci, nebo onemocnění, které je třeba diagnostikovat a léčit. Do čekárny přicházejte, prosím, s rouškou!