Očkování


Vážení klienti,


na této stránce se snažím jednou za čas shrnout aktuální situaci (24.3.2021) v očkování proti COVID-19 především u praktických lékařů.


Kde se můžete nechat očkovat?


 • pro veřejnost jsou dvě cesty k vakcíně:
  • centrální objednávkový systém: již plně funguje, především pro pacienty nad 70 let, ale na základě indikačního seznamu vydaného Ministrem zdravotnictví i pro další skupiny (zdravotníci, pedagogové...). Nově mohou pacienti s určitými onemocněními požádat svého odborného lékaře (specialistu) o přidělní PINu, se kterým se mohou přihlásit do očkovacího centra. Praktický lékař Vám PIN přidělit nemůže, nemáme je.
  • u praktického lékaře: situace je bohužel stále frustrující. Opakovaně se od ledna 2021 hlásíme na kraji i centrálně do registrů praktických lékařů, kteří chtějí mít možnost očkovat své pacienty ve své ordinaci. Od ledna nám byly dodány vakcíny pro 50 pacientů!!! Doočkovali jsme většinu pacientů 80+ (píši doočkovali, protože v mezidobí byla většina pacinetů již očkována centrálně). Nicméně stále nemáme dostatek vakcín, abychom mohli proočkovat věkovou kategorii 70+. Máme k dispozici pouze očkovací látku Astra Zeneca. Plánovaný závoz vakcíny firmy Johnson v dubnu nebude uskutečněn. Závoz dalších očkovacích látek je tedy v nedohlednu. Netušíme, kdy nám bude umožněno Vás očkovat.

   Proto tímto doporučuji pacientům, kteří mají zájem a možnost (věk, indikace, PIN od specialisty), nechat se ev. očkovat v očkovacím centru.


 • Objednání do centrálního systému je přes web (asi https://crs.uzis.cz/), kdo nebude schopen sám vyplnit (nebo rodina za něj), má volat 1221 a tam to s ním vyplní. Systém pak přidělí termín očkování.


  Jak to mohlo probíhat? Mé vyjádření z ledna 2021.

  Zlínský kraj, ale dle mých informací i kraje jiné, měly své plány, jak očkovat veřejnost. Mělo se začít očkováním občanů nad 80 let a to přímo v ordinacích praktických lékařů, čemuž byla většina praktických lékařů velmi nakloněna, včetně mně.
  Již jsem vyplňovala formulář, kde jsme svůj zájem potvrdila. Měl nám být poskytnut veškerý potřebný servis kraje (distribuce vakcín, ale také materiál na očkování).
  Staří lidé, by nemuseli jezdit bůhví kam do očkovacích center. Navíc kdo má největší přehled o zdravotním stavu svých pacientů (nemoci, léky, alergie), než jejich praktický lékař?

  Z mého pohledu vydařená akce. Jak to dopadlo?
  No abych to zkrátila, ti nejvyšší to opět vše pár dní před plánovaným začátkem zrušili. Důvod? Totální neschopnost státu řídit cokoliv. Včas si nezajistili nejen očkovací látky, ale nyní není v celé republice k dispozici ani správný typ injekčních stříkaček, nutný k aplikaci současné vakcíny.
  Připomíná to situaci z jara, kdy nebyly dostupné roušky ani respirátory. Až na to, že nyní o plánovaném očkování víme od léta a byl dostatek času se připravit, tak jako okolní státy.
  Výsledek? Dle mého nejpodstatnější očkování občanů nad 80 let bude probíhat v očkovacích centrech. Kde očkovací centra jsou? Kdo tam pacienty dopraví? Kdo je přihlásí do registru? Kdo bude znát jejich užívané léky, alergie?
  Populistické prohlášení vlády, že to vše budou zajišťovat jejich praktičtí lékaři je nehorázné. Již nyní máme přeplněné telefonní linky, pracujeme přesčasy, o svátcích, víkendech. Ordinaci jsme pro osobní kontakt neuzavřeli.
  Plán kraje dával smysl, byli jsme připraveni se toho zúčastnit.
  Navíc většina pacientů nám potvrdila, že do očkovacích center nepojede, že si počká, až budeme očkovat my. Takže efekt rychlého proočkování té nejrizikovější populace žádný.
  Jsme z toho už unaveni. Den co den jiné informace a nařízení. CHAOS.
  Epidemie trvá již téměř rok a vypadá to, že vláda dělá vše pro to, aby jsme se z toho jen tak nedostali.
  Ne virus COVID, ale neschopnost vlády nás omezuje v každodenních životech. Epidemie tady budou i dále, ale to, jak je zvládneme, záleží na tom, jak budeme připraveni.
  Kdyby vláda naslouchala opravdovým odborníkům a nehonila si triko populistickými řečmi, mohli jsme již fungovat. Velmi pravděpodobně s jistými omezeními. Ale společenský i ekonomický dopad mohl být mnohem mírnější.