Očkování

Aneb abyste nemuseli kvůli babičkám a dědečkům (ale ani kvůli sobě) nikam volat:

 • pro veřejnost jsou dvě cesty k vakcíně:
  • centrální objednávkový systém: již funguje, pro pacienty nad 80 let, od pondělí 1.3.2021 by měli mít možnost se registrovat i pacienti nad 70 let. Postupně by se měli mít možnost registrovat ostatní občasné podle rizikových faktorů.
  • u praktického lékaře: opakovaně od ledna 2021 se hlásíme na kraji i centrálně do registrů praktických lékařů, kteří chtějí mít možnost očkovat své pacienty ve své ordinaci. Vždy jsme byli utvrzeni, že již brzy dostaneme očkovací látky. Vím, že řada kolegů v okolí již měla možnost své pacienty očkovat, ale bylo nám z kraje sděleno, že není žádný řád v rozdělování očkovacích látek. Dodnes nám ale přes opakované urgence nebyly žádné očkovací látky dodány. Závoz dalších očkovacích látek je údajně v nedohlednu. Netušíme, kdy nám bude umožněno Vás očkovat.

 • Objednání do centrálního systému je přes web (asi https://crs.uzis.cz/), kdo nebude schopen sám vyplnit (nebo rodina za něj), má volat 1221 a tam to s ním vyplní. Systém pak přidělí termín očkování.


  Jak to mohlo probíhat?

  Zlínský kraj, ale dle mých informací i kraje jiné, měly své plány, jak očkovat veřejnost. Mělo se začít očkováním občanů nad 80 let a to přímo v ordinacích praktických lékařů, čemuž byla většina praktických lékařů velmi nakloněna, včetně mně.
  Již jsem vyplňovala formulář, kde jsme svůj zájem potvrdila. Měl nám být poskytnut veškerý potřebný servis kraje (distribuce vakcín, ale také materiál na očkování).
  Staří lidé, by nemuseli jezdit bůhví kam do očkovacích center. Navíc kdo má největší přehled o zdravotním stavu svých pacientů (nemoci, léky, alergie), než jejich praktický lékař?

  Z mého pohledu vydařená akce. Jak to dopadlo?
  No abych to zkrátila, ti nejvyšší to opět vše pár dní před plánovaným začátkem zrušili. Důvod? Totální neschopnost státu řídit cokoliv. Včas si nezajistili nejen očkovací látky, ale nyní není v celé republice k dispozici ani správný typ injekčních stříkaček, nutný k aplikaci současné vakcíny.
  Připomíná to situaci z jara, kdy nebyly dostupné roušky ani respirátory. Až na to, že nyní o plánovaném očkování víme od léta a byl dostatek času se připravit, tak jako okolní státy.
  Výsledek? Dle mého nejpodstatnější očkování občanů nad 80 let bude probíhat v očkovacích centrech. Kde očkovací centra jsou? Kdo tam pacienty dopraví? Kdo je přihlásí do registru? Kdo bude znát jejich užívané léky, alergie?
  Populistické prohlášení vlády, že to vše budou zajišťovat jejich praktičtí lékaři je nehorázné. Již nyní máme přeplněné telefonní linky, pracujeme přesčasy, o svátcích, víkendech. Ordinaci jsme pro osobní kontakt neuzavřeli.
  Plán kraje dával smysl, byli jsme připraveni se toho zúčastnit.
  Navíc většina pacientů nám potvrdila, že do očkovacích center nepojede, že si počká, až budeme očkovat my. Takže efekt rychlého proočkování té nejrizikovější populace žádný.
  Jsme z toho už unaveni. Den co den jiné informace a nařízení. CHAOS.
  Epidemie trvá již téměř rok a vypadá to, že vláda dělá vše pro to, aby jsme se z toho jen tak nedostali.
  Ne virus COVID, ale neschopnost vlády nás omezuje v každodenních životech. Epidemie tady budou i dále, ale to, jak je zvládneme, záleží na tom, jak budeme připraveni.
  Kdyby vláda naslouchala opravdovým odborníkům a nehonila si triko populistickými řečmi, mohli jsme již fungovat. Velmi pravděpodobně s jistými omezeními. Ale společenský i ekonomický dopad mohl být mnohem mírnější.