koronavirus

Vzhledem k tomu, že se zdá, že chybí informace o tom, co vlastně v současné situaci pro zdárnější průběh epidemie Covid-19 může udělat každý z nás, rozhodla jsem se převzít pár rad z pohledu praktické lékařky. Je v nich vycházeno z platných doporučení a nikoliv vlastních postojů, nebo názorů.

Děkuji tímto paní doktorce Bezdíčkové za povolení sdílení textu.

Na místě je především klid

I přes to, že strmě stoupá počet nakažených a postupně i hospitalizovaných, stále platí že většinou probíhá infekce Covid-19 pod obrazem chřipkovitého onemocnění, které se dá „vyležet“ doma. Na místě je proto především klid. V rámci prevence odpočívejte, sportujte, snažte se být pozitivní (nemyslím laboratorně ;-). Noste roušky ve vnitřních prostorách.

Telefonování

Buďte prosím trpěliví, když voláte svému lékaři a tolerantní – denně přijímáme 80-100 telefonních hovorů (kromě toho, že vykonáváme svoji běžnou činnost – péči o akutně a chronicky nemocné). Pokud voláte kvůli kontaktu, připravte si relevantní informace předem (kdy kontakt – datum, v uzavřené místnosti/venku, na jakou vzdálenost, měli jste roušky?, kde pobýváte – adresu včetně PSČ, Vaše telefonní číslo). Lékař/hygienik vyhodnotí, zda se jednalo o tzv. epidemiologicky významný kontakt a dle toho rozhodne o nutnosti karantény. (Epidemiologicky významný kontakt = pod 1,5m, bez roušky, déle než 15 min).

Pokud se Vám zatím hygienik neozval a/nebo se nemůžete dovolat svému praktickému lékaři a víte, že jste byli v kontaktu s Covid pozitivním, zůstaňte doma dobrovolně, případnou elektronickou neschopenku můžeme vydat až 3 dny zpětně.

Objednání do ordinace na čas

Máte-li příznaky infekce, nechoďte prosím, pokud je to možné, bez objednání do naší ordinací, vždy je lépe se objednat na čas. Jste-li už v čekárně, neprodleně o své přítomnosti informujte sestru. Zároveň věřte, že mnohé choroby se prostě po telefonu diagnostikovat nedají a návštěva v ordinaci je nutná, pokud budeme domluveni, připravíme si odpovídající ochranné pomůcky a vyšetříme Vás. Neexistuje jen jedna nemoc – Covid-19. V péči o akutně i chronicky nemocné pokračujeme beze změn, provádíme preventivní prohlídky – neodkládejte kontroly kvůli pandemii!

Péče o seniory ve Vašem okolí

Myslete na seniory ve Vaší rodině a okolí! Nechoďte k nim na návštěvy cítíte-li se nemocní, pravidelně jim telefonujte, objednávejte nákupy. V případě podezření na infekci kontaktujte jejich praktického lékaře/lékařku a poraďte se o dalším postupu.

Ve Valašském Meziříčí funguje telefonní linka pomoci, na kterou se mohou obracet osamělí senioři a lidé se zdravotním postižením. Tito lidé mohou kontaktovat pracovníky městského úřadu každý všední den. Ti jim pomůžou zajistit nákup základních potravin, drogerie, léků a zdravotnických potřeb prostřednictvím Dobrovolnické centrum ADRA Valašské Meziříčí.
Pondělí – pátek od 8.00 do 15.00.
Telefonní čísla: 775 857 847, 775 857 848.

Opatření nyní zpřísněná jsou nepopulární, ale zdá se, že to může být v tuto chvíli jediná cesta, jak snížit nápor na nemocnice. Svým chováním můžeme výrazně ovlivnit, jak moc strmý nárůst nemocných bude. Za nás lékaře slibuji, že se budeme snažit o co nejlepší komunikaci, bude-li nám dáno slovo.